Poznaj bliżej miernik grubości Elcometer PTG

W ramach testów ultradźwiękowych istnieje nieskończona liczba zastosowań związanych z pomiarem grubości materiału, od części lotniczych po grubość puszki z napojami. Precyzyjne mierniki grubości Elcometer zapewniają operatorom krytyczną możliwość nieniszczącego pomiaru grubości dużej liczby materiałów i, w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych metod o niskim poziomie technologii, takich jak suwmiarka, gdy dostępna jest tylko jedna strona badanego elementu.

W następstwie rozwoju przetwarzania sygnałów o krótkich odstępach czasu, wymaganego w radarach w latach czterdziestych XX wieku, zaprojektowano ultradźwiękowe mierniki grubości w celu wysyłania krótkiego impulsu ultradźwięków do materiałów i nasłuchiwania echa zwrotnego spowodowanego odbiciem impulsu od granicy która, biorąc pod uwagę pomiar grubości, jest zazwyczaj tylną powierzchnią materiału.

Elcometer PTG (precyzyjny miernik grubości) wykorzystuje pojedynczy przetwornik 15-20 MHz, aby osiągnąć maksymalną precyzję możliwą w ręcznym mierniku z bezpośrednim kontaktem.

jest w stanie dokładnie zmierzyć grubość materiałów o grubości zaledwie 0,15 mm/6 milicala (w trybie echa-echa) i może to zrobić w przypadku różnych materiałów, od tytanu i stali po cienkie kompozyty i tworzywa sztuczne.

Prostym sposobem wyjaśnienia działania ultradźwiękowego pomiaru grubości jest wyobrażenie sobie osoby krzyczącej do kanionu i mierzącej czas potrzebny do usłyszenia powracającego szeptu wśród wszystkich innych ech.

Podczas pomiaru bardzo cienkich materiałów powracające echa można usłyszeć jeszcze przed zakończeniem krzyku. Ze względu na niezwykle krótkie odstępy czasu potrzebne do pomiaru materiałów o grubości mniejszej niż 1 mm, potrzebujemy sposobu na wydłużenie czasu podróży impulsu – lub inaczej mówiąc, opóźnienie powracającego echa. Osiąga się to poprzez zastosowanie linii opóźniającej.

Linia opóźniająca to mały akrylowy lub grafitowy cylinder o znanych wymiarach i przetworniku o znanych właściwościach materiału, wydłużający w ten sposób czas pomiędzy wyjściem i powrotem impulsu.

Następnie od zmierzonej grubości odejmuje się grubość linii opóźniającej i pozostaje pomiar grubości badanego elementu.

Jedną z ważnych kwestii związanych z liniami opóźniającymi jest wybór materiału ze względu na dopasowanie impedancji akustycznej. Dopasowanie impedancji akustycznej ma miejsce wtedy, gdy dwa materiały o bardzo podobnym składzie nie wytwarzają wystarczająco silnego efektu granicznego, aby wygenerować odpowiedź ultradźwiękową. Na przykład grafit jest zwykle używany do pomiarów tworzyw sztucznych.

Oprócz wyjątkowej precyzji, Elcometer PTG jest wyposażony w wiele funkcji, które znacznie ułatwiają pracę operatora. Obejmują one konfigurowalny wyświetlacz, który pozwala użytkownikowi określić, które statystyki są istotne dla bieżącej partii odczytów, dynamiczny wskaźnik stabilności, który określa ilościowo powtarzalność każdego pojedynczego odczytu, tryb różnicowy umożliwiający użytkownikowi porównanie różnic pomiędzy grubością materiału oraz grubość linii bazowej, wykresy trendów B-skan i grubości, limity ostrzegawcze wskazujące, kiedy materiał jest zbyt cienki lub gruby, i wiele, wiele więcej.

Podobnie jak wiele naszych mierników, Elcometer PTG jest wyposażony w Bluetooth do bezprzewodowego przesyłania wsadów lub w czasie rzeczywistym do komputera PC lub urządzeń mobilnych – z uruchomionym naszym bezpłatnym oprogramowaniem do raportowania i rejestrowania danych ElcoMaster lub aplikacjami innych firm, umożliwiającymi przesyłanie raportów z w terenie jak i w biurze.

Elcometer PTG doskonale nadaje się do wielu zastosowań przemysłowych, w tym do kontroli jakości na linii produkcyjnej trudnych do zmierzenia komponentów, takich jak części drukowane w 3D, testów kontroli jakości nakładania cienkich powłok na podłoża niemetalowe, jednolitego monitorowania korozji cienkich rur lub płyt oraz wiele innych.

Jeśli Ty lub Twój klient szukacie łatwego w użyciu, prostego w konfiguracji, solidnego, niezawodnego i dokładnego, precyzyjnego miernika grubości, wyposażonego w wiele funkcji upraszczających testowanie grubości materiału i raportowanie, Elcometer PTG jest niezbędnym wyborem.

Źródło: www.elcometer.com